Z čeho postavit rodinný dům?

Otázka, kterou si položí před začátkem stavby každý. Jaký materiál je tedy nejvhodnější, když je výběr tak široký? Na to žádná přímá odpověď neexistuje, volba závisí na vlastnostech materiálů, rychlosti výstavby či samotném výběru a preferencích investora.

Důležité pro každého stavebníka jsou izolační vlastnosti, pevnost, akumulace tepla a jiné. Pojďme se tedy společně podívat na jednotlivé materiály, v čem jsou jejich přednosti, požadavky na ně a jak jsou šetrné k životnímu prostředí.

Keramické tvárnice

Keramické tvárnice se stali alternativou pro klasické pálené cihly, které používali naši předkové. Jedná se o nejtradičnější materiál při výstavbě rodinného domu. Vynikají především svojí lehkostí, větší rozměry velmi urychlují výstavbu. Další výhodou jsou skvělé tepelně-izolační vlastnosti díky dutinám uvnitř tvárnic. Typická je pro ně též vysoká požární odolnost, schopnost akumulovat teplo a nenasákavost. Životnost konstrukce z keramických tvárnic dosahuje 100 let. Riziko práce s keramickými tvárnicemi je v jejich křehkosti, jsou těžko opracovatelné a musí být pečlivě dodržen pracovní postup.

Pórobetonové tvárnice

Pórobeton vznikl ve Švédsku ve 20.letech minulého století, jde tedy o relativně mladý materiál. Tyto tvárnice se vyrábějí ze směsi písku, vápna a cementu, který po kypření s plynotvornými látkami zajišťuje izolační schopnost materiálu. Vynikají svojí lehkostí a velmi jednoduchou opracovatelností, díky čemuž vzniká minimum odpadu. Nejvhodnější využití pórobetonových tvárnic je pro stavbu vnitřních stěn a příček. V porovnání s keramikou je pórobeton měkčí a nasákavý, takže si jeho důkladné vyschnutí žádá více času. Poskytuje také nižší zvukovou izolaci a nehodí se tedy pro domy u rušných cest a letišť. Může se však pyšnit svojí požární odolností a cenovou dostupností.

VPC cihly

Vápenopískové cihly jsou oblíbené při výstavbě energetický úsporných domů. Jsou těžké, ale zároveň velmi štíhlé a extrémně únosné. Používají se výhradně ve vícevrstvé skladbě s vnější tepelnou izolací pro dosažení potřebných tepelně-izolačních vlastností. Jejich další předností jsou výborné akustické vlastnosti a schopnost akumulovat teplo. Manipulace s většími prvky je problematická z důvodu vysoké hmotnosti, zároveň jsou relativně tvrdé na řezání.

Beton

Beton je hlavní materiál pro vybudování základů rodinného domu. Jeho tvárnost se ukazuje především u železobetonových monolitických konstrukcí, které umožňují velkou tvarovou a dispoziční variabilitu – vytvoření originálních a odvážných staveb. Podobně jako u VPC cihel, musíme společně s betonem uvažovat tepelný izolant pro splnění tepelně-izolačních požadavků. Beton má schopnost teplo akumulovat, díky jeho velké pevnosti, může budova společně s tepelnou izolací dosahovat relativně malé tloušťky stěn a získává tak více užitného prostoru. Na trhu existuje spousta variant betonu, ať už prefabrikované montované dílce, betonové tvárnice či cihly se ztraceným bedněním aj.

Dřevo

Montované dřevostavby jsou favorité, co se rychlosti výstavby týče. Patří mezi nízkoenergetické stavby, šetrné ke zdraví, přírodě a vašemu rozpočtu. Díky využívání suchých technologií je výstavba naprosto nezávislá na ročním období. Dřevo představuje pevný, a přitom lehký stavební materiál s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Dokáže tlumit vibrace a snášet velmi velká zatížení. Patří mezi obnovitelné zdroje a je lehko zpracovatelné. Všichni víme, že je to hořlavý materiál, a proto je nutné ho chránit a zabezpečit jeho požární odolnost – konstrukčně či chemicky.

Sdílet na:

Máte zájem? Sjednejte si nezávaznou schůzku zdarma.

Sjednat nezávaznou schůzku

Registrujte se a buďte s námi v kontaktu

Nevyžádanou reklamu nikdo nechce, ani my ne. Od nás se “zaspamovaného” e-mailu nedočkáte. Rádi bychom jen, abyste na nás nezapomněli. Pokud se na nás budete chtít obrátit teď nebo v budoucnu, díky vaší registraci nás tak snadněji opět najdete.

Kategorie

Kontakt
Projekční kancelář

Sokolovská 106/42
186 00  Praha - Karlín

  Zobrazit na mapě